ponedjeljak, 12. prosinca 2016.


OSNOVNE INFORMACIJE:

Breakdance ples je jedan od elemenata Hip Hop plesa koji zahtjeva višesatno vježbanje i trud kroz više godina. Nešto je teži ples od samog Hip Hop-a i potrebno je duže vrijeme kako bi se svi koraci usavršili, no za početnike će i ovaj kratki vodič biti dovoljan. Naravno, ne možete očekivati da ćete moći izvesti neke od pokreta odmah iz prvog pokušaja, no za neke lakše pokrete ne treba puno vremena i vježbe. Sami ples se razvio krajem 1970-ih godina u gradskim četvrtima grada New York-a, Bronxu i Harlemu.

B-BOY I B-GIRL:

Tijekom razvitka breakdance-a nastao je sukob između službenog naziva za ples. "Breakdance" je komercijalni naziv. Da bi očuvali korijene hip-hop kulture, Breakdanceri se i dalje nazivaju B-boyevima, a Breakdance nazivaju B-boying. Breakdance je ujedno i najmlađi od 4 elementa hip hop-a. Osoba koja se bavi ovom vrstom plesa, od zavisnosti svoga spola naziva se B-boy (muško) ili B-girl (žensko). Također se koriste i nazivi kao Flyboy, Flygirl, Breaker itd.

OSNOVNI POKRETI I NJIHOVA PODJELA:


U sami ples su ubačeni pokreti (tj. Moves) i trikovi Kung-Fu vještine (Kipup, Airflare i sl.), ili gimnastičarskih atletskih vježbi i disciplina (Jazz Split, Flare), ali najčešće i improvizacija (Freestyle). U Breakdance-u su se razvile i 2 nove grane: Popping i Locking dok se osnovna grana naziva B-boying.

Ples ima jako puno koraka i pokreta, no u ovom dijelu bloga ću vas upoznati s osnovnim koracima koji predstavljaju temelj za ostale pokrete koji su teži za izvesti.

Pokreti se dijele na 4 osnovne skupine, a to su:

1.Top rock: pokreti koji se izvode u stojećem položaju, a to su najčešće koraci kao na primjer Indian Step, Cross Step, Brooklyn Rock i sl.

2.Footwork: pokreti u Down-Rock poziciji, odnosno kada su ruke i noge na zemlji (čučanj), te su ovi pokreti i najkreativniji iz razloga što su ih izmislili sami Breaker-i. To su najčešće koraci kao na primjer: Sixstep, Three step, Running Shuffle, Coin Drop, Coffee Grinder i slično.

3.Freeze: pokreti koji simboliziraju pauzu u plesu gdje se Breaker najčešće naslanja na ruke i u isto vrijeme svoje tijelo podiže u zrak. Najpoznatiji freezovi su: Baby Freeze, Turtle, Air Freeze, Airchair, Sidechair itd.

4.Power Moves: u ovu skupinu pokreta spadaju pokreti atletskih i gimnastičarskih disciplina, te Kung-Fu vještina, a neki pokreti su nastali improvizacijom i slučajno. Često se izvode u Bottom-Rock poziciji, odnosno u poziciji gdje se Breaker drži na rukama. Ovo je ujedno i najteži oblik pokreta za izvođenje koji zahtjeva puno vremena provedenog vježbajući kako bi se pokreti izveli pravilno. Najpoznatiji pokreti ove skupine su: WindMill, Flare, Airflare, MunchMill, ElbowTrack, Headspin, Halo itd. Kod Power-Moves-a je važno napomenuti kako je ovo najopasnija skupina za izvođenje i da se koraci moraju izvoditi pravilno kako bi se spriječile određene ozljede.

Česti pokreti u samom Breakdance-u su i takozvani Diss-Moves, odnosno pokreti u kojima se jedan Breaker "ruga" drugom natjecatelju kroz simbolične pokrete. Diss-Moves se najčešće koriste u borbama gdje se izvodi Freestyle 1 na 1.

IZVOĐENJE POKRETA:

Top rock skupina (stojeći položaj):


- Indian step: ovaj pokret je jedan od najlakših, gdje izbacite jednu nogu, pa potom drugu, te kasnije vaša prva noga završava iza druge noge.

Primjer: Indian step

- Brooklyn Rock: u ovom pokretu potrebno je raširiti noge uz skakanje, nakon toga plesači čučnu, ustanu i nastavljaju izvođenje Brooklyn Rock-a.

- Cross Step: ovaj pokret započinje ukrštenim rukama na prsima, te se lijevom nogom pravi iskorak u desnu stranu dok se istovremeno šire ruke, plesač se potom vraća u početni položaj s ukrštenim rukama na prsima i ponavlja istu radnju samo ovaj put s desnom nogom kojom pravi iskorak u lijevu stranu. Za postizanje boljeg efekta samog pokreta pogled mora biti usmjeren ispred sebe, a ne u pod, te se plesač mora malo pogrbiti kako bi dobio na dozi agresije i kako bi sami pokret izgledao što uvjerljivije i bolje.

Primjer: Cross step

Footwork skupina (čučeći položaj):


U footwork-u ruke služe za ravnotežu dok smo u čučnju, te se koraci izvode pretežno nogama.

- Six-step: osnovni pokret u footwork-u gdje se održavate rukama u čučnju dok noge ukrštavate ovisno o sljedećem potezu.

Primjer: Six step

- Three-step: držite se na rukama u čučnju i dok se pridržavate izbacujete lijevu nogu, potom desnu, te kasnije desnu nogu postavljate iza lijeve i nastavljate dalje.

- Two-step: izvodi se isto kao i Three-step i razlika je samo u tome što ovdje plesač ponavlja izbacivanje nogu i uvijek ostaje u istoj poziciji.




- Coffe-Grind (tzv. One-step): dok ste u čučnju započinjete rotirati puni krug lijevom ili desnom nogom, i kada dođete do prepreke, odnosno noge koja je na zemlji, nju preskačete tom nogom koju rotirate.

Primjer: Coffe Grinder

Freeze-ovi:


- BabyFreeze: osnovni freeze u breakdance-u gdje svoje cijelo tijelo držite na dvije ruke i na glavi, te noge ukosite držeći ih u zraku.





- Chair: chair je varijacija babyfreeze-a gdje morate svoje tijelo okrenuti za 90 stupnjeva, držati se na jednoj ruci, te koristiti noge gdje je jedna noga na zemlji, a druga se diže u zrak i postavlja se najčešće gležnjem malo iznad koljena noge koja je na zemlji. U ovom pokretu glava ostaje na zemlji.



- AirChair: freeze u kojem čitavu težinu naslanjate na jednu ruku, a ostatak tijela držite u zraku.



- AirBaby: predstavlja jedan od težih freeze-ova, gdje jedno koljeno stavljate na lakat, a ostatak tijela dižete u zrak. Za izvođenje ovog freeza najbolji početni položaj je stati na koljena dok su vam dlanovi na zemlji i lagano se naginjati naprijed dok jedno koljeno stavljate na lakat, a drugu nogu polako dižete u zrak pokušavajući postići ravnotežu.



- Turtle Freeze: predstavlja isto jedan od osnovnih freeze-ova, na način da trbuh oslanjate na laktovima (koje je najbolje postaviti malo iznad kraja zdjelične kosti), dok su vam dlanovi na podu i u isto vrijeme vam glava i noge ne smiju dirati zemlju, dakle u zraku su.



- Headstand: iako na prvu ovaj freeze zvuči kao težak pokret za izvesti, u praksi zapravo nije. Dakle headstand, odnosno stoj na glavi vam je najlakše izvesti na način da glavu postavite na zemlju, kao i dlanove, potom podignete dio nogu na prijelomu kod koljena na laktove i polako noge s laktova podižete u zrak održavajući ravnotežu rukama.



- Handstand: predstavlja obični stoj na rukama koji možete izvoditi na način da se iz stojećeg položaja bacite na ruke i u isto vrijeme podignete noge u zrak, ili iz niskog starta, gdje se oslonite na dlanove i onda zabacujete prvo jednu, pa potom drugu nogu u zrak kako bi ih poravnali u ravnoteži u zraku.



- Handhop: ovaj freeze je sličan Airchair-u samo što ovdje na jednoj ruci ne stojite nego skakućete na njoj dok vam je ostatak tijela u zraku, te je isto jedan od težih freeze-ova za izvesti i potrebno je puno prakse za njegovo izvođenje.

Primjer: Handhop

- Invert (tzv. škorpija): predstavlja gimnastičarski pokret pod nazivom "most" samo što je razlika između mosta i inverta u tome što ovdje morate noge držati u zraku, te svoj torzo i glavu izbiti u suprotnom smjeru kako bi se postigla ravnoteža na dvije ruke.




Kao što sam i ranije spomenuo u tekstu, freeze-ovi služe kao pauze u plesu ili stav po završetku koreografije, dok istovremeno mogu služiti i kao kratki prijelazi između pokreta. Dakle, ako izvodite određeni pokret, morate imati neku vrstu prijelaza u sljedeći pokret kako bi cijela struktura koreografije bila potpuna. Sve započinje uvodom, razradom i zaključkom, kao i u samom životu, tako i u breakdance-u.

Power moves:


- Backspin: predstavlja prvi izmišljeni power-move, gdje se jednostavno vrtite na leđima.


Primjer: Backspin

- Windmill: jedan od težih pokreta gdje koristite ruke i leđa za ravnotežu dok noge vrtite u zraku, dakle prebacujete se s ruku na leđa kako biste održali tok vrtnje nogu, ako se ne prebacite s ruku na leđa, vrtnja nogu se po samoj logici završava. Najlakše ga je započeti na način da prvenstveno savladate BabyFreeze i Backspin kao osnovu za izvođenje windmilla, te nakon toga krenete rotirati noge korak po korak kako bi postigli vrtnju.

Primjer: Windmill

- Headspin: također težak pokret za izvesti jer se radi u vrtnji na glavi. Kako bi se postigla rotacija cijelog tijela dok stojite na glavi, prvo se morate postaviti u Headstand i nakon što postignete ravnotežu lagano pomicati ostatak tijela u jednu stranu, te tako po mogućnosti prvo napraviti jedan krug. Ovdje je ključna točka ravnoteže koju morate pogoditi i održavati jer ako ispadnete iz ravnoteže, cijelo tijelo pada na pod i pokret se završava. Kod izvođenja se preporuča korištenje određenog izolacijskog predmeta kao što je kapa, kaciga ili slično.

Primjer: Headspin

- Open Headspin: pokret u kojem se vrtite na glavi, a da pritom ne koristite ruke. Nakon što savladate sami Headspin i postignete savršenu ravnotežu možete se prebaciti na ovaj pokret.

Primjer: Open Headspin

- Flare: kod flare-a je bitno držati cijelu težinu tijela samo na rukama i noge u isto vrijeme obrtati i vrtiti, dakle praktički morate preskakati rukama noge koje se vrte oko vas dok stojite na rukama i održavate ravnotežu.

Primjer: Flare

- Nine 2 Nine: ovdje se plesač vrti na jednom dlanu dok je ostatak tijela u zraku. Kako biste izveli ovaj powermove, prvenstveno morate naučiti stajati na jednoj ruci i postići jako dobru ravnotežu, a tek nakon toga se možete početi rotirati.

Primjer: Nine 2 Nine

- Headslide: predstavlja powermove u kojem klizite na glavi ali ukošeno za 45 stupnjeva. Za izvođenje ovog pokreta potrebno je jako dobro usavršiti Headstand.

Primjer: Headslide

Ovdje naravno nisu navedeni svi power-movesi, nego oni najpoznatiji. Sama riječ Power-move vam govori o jačini pokreta, te oni sami i služe za razbijanje monotonije i postizanje Wow efekta tijekom izvođenja koreografije.


Eto ga ljudi, ovim postom završavamo kratki vodič za početnike u Breakdance-u. Nadam se da vam je ovo barem malo približilo cjelokupni dojam o osnovama breakdance-a i da ćete uspjeti naučiti barem neke od koraka. Sretno!


Nema komentara:

Objavi komentar